klocki hamulcowe brembo
AS 90 [Wlk. Bryt.] - Pancerni.net AS 90 [Wlk. Bryt.] - Pancerni.net
Pancerni.net
czwartek, 13 grudzień 2018
AS 90 [Wlk. Bryt.] PDF E-mail
Image155 mm armatohaubica samobieżna typu zakrytego opracowana przez brytyjską firmę Vickers Shipbuilding and Engineering Limited (VSEL). Projekt działa, oznaczonego AS-90A, ukończono w 1985 roku, a prototyp zaprezentowano po raz pierwszy na Wystawie Sprzętu i Uzbrojenia Armii Brytyjskiej w czerwcu 1986 roku.
W trzy lata później, po badaniach eksploatacyjnych dwóch prototypów, haubicoarmatę zmodyfikowano, nadając jej oznaczenie AS-90B. W czerwcu 1989 roku brytyjskie siły zbrojne podjęły decyzję o zakupie 179 dział w 1991 roku i 50 dział w 1992 roku. Oficjalne wprowadzenie broni do wojsk miało miejsce w maju 1992 roku i obecnie w eksploatacji znajduje się 179 dział. Były one używane m.in. w oddziałach SFOR w byłej Jugosławii. Nazwa AS-90 jest skrótem od Artillery System, a liczba 90 oznacza, że armatohaubicę zalicza się do generacji dział lat dziewięćdziesiątych.

Armatohaubica (nazywana również haubicą) jest działem półautomatycznym, wyposażonym w zmechanizowany, półsamoczynny układ zasilania w pociski (hydrauliczny), natomiast ładunki i zapłonniki są dosyłane do komory nabojowej ręcznie. Wieża działa jest zamontowana obrotowo na podwoziu gąsienicowym, z przednimi kołami napędzającymi, tylnymi napinającymi i sześcioma kołami nośnymi po każdej stronie. Zawieszenie indywidualne hydropneumatyczne. Kadłub spawany z płyt stalowych o grubości minimum 17 mm zawiera w przedniej części przedział kierowania i napędowy, w środkowej - przedział bojowy, w tylnej - przedział amunicyjny.AS-90 podczas jazdy
Samowzmocniona lufa o długości 39 kalibrów (w połowie lat osiemdziesiątych testowano również lufę długości 47 kalibrów, a w 1987 roku - 52 kalibry), wykonana przez Royal Ordnance Nottingham, ma przewód bruzdowany i jest zakończona dwukomorowym hamulcem wylotowym. W jej środkowej części znajduje się przedmuchiwacz. Lufa może być łatwo demontowana i montowana w wieży (bez konieczności zdejmowania wieży) w czasie 1 godziny. Zamek klinowy o ruchu pionowym jest otwierany do góry. Oporopowrotnik - hydropneumatyczny, kołyska - typu cylindrycznego. Naprowadzanie działa w płaszczyźnie pionowej i poziomej odbywa się z wykorzystaniem napędów elektrycznych lub ręcznie (awaryjnie).

Uzbrojenie dodatkowe armatohaubicy składa się 12,7 mm przeciwlotniczego karabinu maszynowego montowanego z lewej strony na wieży oraz dziesięciu wyrzutni (2x5) granatów dymnych umieszczonych z przodu wieży.

Image
AS-90 z lufą o długości 39 kalibrów
AS-90 jest wyposażona w amerykański silnik wysokoprężny V8 Cummins VTA 903T-660 o pojemności 14,8 dm3, który osiąga moc 485 kW przy 2800 obr./min. Układ napędowy LSG-2000 - zintegrowany z silnikiem.

Do strzelania z działa stosuje się standardową amunicję NATO kalibru 155 mm (rozdzielnego ładowania, bezłuskową).

AS-90 wyposażono m.in. w system kierowania ogniem (zapewniający pełną jej autonomię), urządzenia filtrowentylacyjne oraz systemy: łączności, ochrony przed bronią ABC i przeciwpożarowy.

Obecnie w Wielkiej Brytanii, w firmie Marconi Marine Land and Naval Systems trwają prace nad AS-90 z lufą długości 52 kalibrów i maksymalnej donośności 40 km (model takiego działa był prezentowany w Polsce na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach w 1998 roku). Przewiduje się, że pierwsza brytyjska jednostka artyleryjska wyposażona w armatohaubice tego typu osiągnie gotowość bojową w 2003 roku.Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.