klocki hamulcowe brembo
PzH 2000 [Niemcy] - Pancerni.net PzH 2000 [Niemcy] - Pancerni.net
Pancerni.net
czwartek, 13 grudzień 2018
PzH 2000 [Niemcy] PDF E-mail
Image155 mm armatohaubica samobieżna konstrukcji niemieckiej, opracowana przez koncern Krauss-Maffei Wegmann i wprowadzona do uzbrojenia Bundeswehry jesienią 1998 roku, w miejsce stopniowo wycofywanych 155 mm haubic samobieżnych M109G i ich wersji oraz 155 mm armatohaubic ciągnionych FH-70. Decyzję o rozpoczęciu prac nad działem podjęto w połowie lat osiemdziesiątych, kiedy niepowodzeniem zakończył się niemiecko-włosko-brytyjski program, związany z opracowaniem 155 mm armatohaubicy samobieżnej SP-70 (realizowany od 1973 roku). Pierwszych 14 sztuk produkowanych seryjnie PzH-200 skierowano do 345. batalionu artylerii w Küsel pod koniec 1998 roku. Do grudnia 2002 roku planuje się dostarczenie Bundeswehrze 185, a docelowo - 594 dział. Armatohaubicą są zainteresowane również armie m.in.: Włoch, Hiszpanii, Szwecji i Danii.
PzH-2000 (PzH jest skrótem od Panzerhaubitze, a liczba 2000 oznacza, że zalicza się ją do generacji dział lat 2000) jest przeznaczona do niszczenia różnych celów powierzchniowych i punktowych, a zwłaszcza umocnień, środków ogniowych (w tym czołgów i bojowych wozów opancerzonych) oraz siły żywej. Można z niej prowadzić ogień pośredni i bezpośredni (na wprost). Stosowana jest również inna nazwa działa: SP-2000 (SP - skrót od Self Propelled).
Armatohaubica to działo typu zakrytego, zbudowane na podwoziu gąsienicowym, bazującym na zespołach z czołgu Leopard 2. Ma przedział napędowy i kierowania z przodu kadłuba (mechanik-kierowca zajmuje miejsce po prawej stronie), a przedział bojowy i amunicyjny - w środkowej i tylnej części kadłuba oraz w wieży.
Lufa, o długości 52 kalibrów, ma przewód bruzdowany i komorę nabojową, spełniającą normy NATO i Joint Ballistics Memorandum of Understanding. Pzh-2000 w położeniu marszowymLufę wyposażono w hamulec wylotowy i przedmuchiwacz. Zamek klinowy o ruchu pionowym (otwierany do góry) zawiera mechanizm półsamoczynnego działania (powoduje otwarcie zamka po strzale i zamknięcie zamka po załadowaniu naboju) i magazyn zapłonników (30 sztuk).
PzH-2000 wyposażono w zmechanizowany, półsamoczynny układ zasilania w pociski (modułowe ładunki miotające DM 72 są dosyłane do komory nabojowej ręcznie), napędzany silnikami elektrycznymi i sterowany elektronicznie. Składa się on z: przenośnika (w kadłubie, pod podłogą), podajnika (w środkowej części kadłuba) i dosyłacza pocisków. Naboje można ładować przy dowolnym kącie podniesienia lufy. Układ zasilania umożliwia również automatyczne dosyłanie pocisków, podawanych z zewnątrz wozu. Naprowadzanie działa w obu płaszczyznach odbywa się za pomocą mechanizmów elektrycznych lub ręcznie (awaryjnie). Armatohaubica ma dwa odciążacze typu pneumatycznego (zamontowane pod stropem wieży) i oporopowrotnik hydropneumatyczny.
Konstrukcja wieży umożliwia wymianę lufy bez konieczności demontażu i podnoszenia wieży.
ImageWieżę wyposażono m.in. w: pancerz stalowy odporny na działanie pocisków strzeleckich (kalibru do 14,5 mm) oraz odłamków pocisków artyleryjskich, system zabezpieczenia przed bronią masowego rażenia, system ostrzegania i gaszenia pożaru w przedziale silnikowym, system wentylacyjny, celownik dzienno-nocny z dalmierzem laserowym, a także pancerz reaktywny, chroniący załogę przed oddziaływaniem pocisków kasetowych. Komputerowy system kierowania ogniem zapewnia załodze możliwość szybkiego otwarcia ognia zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z bateryjnym (dywizjonowym) stanowiskiem dowodzenia i kierowania ogniem; bateria PzH-2000 potrzebuje około 120 s na: osiągnięcie gotowości do otwarcia ognia po przejściu z położenia marszowego w bojowe, oddanie 8 salw artyleryjskich, powrót do położenia marszowego i opuszczenie stanowiska ogniowego.PzH-2000 Uzbrojenie dodatkowe działa składa się z 7,62 mm karabinu maszynowego MG3 i 8 wyrzutni granatów dymnych (2x4). Na pokładzie są przewożone: 60 pocisków działowych i 48 pełnych ładunków miotających (sześciosegmentowych), 2000 nabojów do karabinu maszynowego i 8 granatów do wyrzutni granatów.
Do strzelania są stosowane standardowe w NATO naboje rozdzielnego ładowania.
W PzH-2000 zastosowano ośmiocylindrowy, wysokoprężny silnik z turbodoładowaniem MT881 Ka 500 o mocy 736 kW (niemieckiej firmy MTU) oraz układ napędowy HSWL-284C (firmy Renk), z czterema biegami do przodu i jednym do tyłu. Zawieszenie indywidualne zawiera 14 wałków skrętnych wraz z wahaczami oraz amortyzatory hydrauliczne.

ImageDane techniczno-taktyczne :
Obsluga- 4 lub 5 żołnierzy
Masa działa w położeniu bojowym- 55 000kg
Długość działa- 11,67mPzH 2000
Długość kałuba- 7,87m
Szerokość działa- 3,48m
Wysokość działa- 3,4m
Zasięg jazdy- 420km
Kąt ostrzału w płaszczytżnie pionowej- od -2,5 do +65 stopni
Kąt ostrzłu w płaszczyżnie poziomej- 360 stopni

Silnik: wysokoprężny MTU 881
Moc silnika: 735kW (1000KM)

Uzbrojenie :
- 155 mm armatohaubica
Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.