klocki hamulcowe brembo
MTLB [ZSRR] - Pancerni.net MTLB [ZSRR] - Pancerni.net
Pancerni.net
niedziela, 16 grudzień 2018
MTLB [ZSRR] PDF E-mail
ImageMTLB (Małyj Tjagacz Lehko Bronirirowannyj) wielozadaniowy opancerzony ciągnik gąsienicowyMT-LB opracowany w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Jego konstrukcja wywodzi się z cywilnego pojazdu MTL. W armii ZSRR zastąpił ciągnik artyleryjski ATP. Jest przeznaczony do przewozu zaopatrzenia dla walczących wojsk w bezpośrednim styku z nieprzyjacielem oraz do holowania artylerii i przyczep.

Kadłub pojazdu wykonano spawając płyty pancerne. Ich grubość nie jest duża (maksymalnie 10 mm) i zapewnia ochronę jedynie przed ostrzałem z broni małokalibrowej.

W pojeździe można wyróżnić następujące przedziały: z przodu kadłuba napędowy (zawiera skrzynie biegów i mechanizm skrętu), za nim kierowania, następnie silnikowy i ostatni desantowo-ładunkowy. Załoga pojazdu jest dwu osobowa: dowódca i kierowca. Pojazd może przewozić dodatkowo dziesięciu żołnierzy lub 2500 kg ładunku. Kierowca swoje stanowisko ma w przedziale kierowania po lewej stronie wozu. Zajmuje je lub opuszcza przez właz umieszczony w stropie, do obserwacji służy mu szyba zaopatrzona w wycieraczkę (na czas działań bojowych przysłaniana płytą pancerną) oraz trzy ogrzewane peryskopy. Podczas jazdy nocą kierowca używa noktowizora TVN 2 o zasięgu obserwacji 40 m. Dowódca swoje stanowisko ma po prawej stronie ciągnika. W stropie ma małą wieżyczkę, swoje miejsce zajmuje przez specjalny właz umieszczony między wieżyczką a włazem kierowcy. Do obserwacji służy mu szyba (taka sama jak u kierowcy) oraz trzy peryskopy, a w warunkach złej widoczności noktowizor aktywny OU 3 GK o zasięgu 400 m. W przedziale desantowym swoje miejsce może zająć dziesięciu żołnierzy. Żołnierze siedzą wzdłuż pojazdu, plecami zwróceni do siebie. Swoje miejsca mogą zająć przez dwoje drzwi umieszczonych w tylniej płycie kadłuba lub przez dwie pokrywy w stropie. W każdej ścianie umieszczone jest jedno gniazdo do prowadzenia ognia przez desant z broni osobistej. Zamiast desantu pojazd może przewieść 2500 kg ładunku. Przedział desantowy i kierowania są połączone ze sobą specjalnym tunelem wzdłuż prawej burty pojazd obok przedziału silnikowego (silnik po lewej stronie kadłuba).
Uzbrojenie pojazdu jest symboliczne i typowe dla tej kategorii wozów bojowych. Stanowi je karabin maszynowy kalibru 7.62 mm umieszczony w małej, obrotowej wieżyczce i obsługiwany przez dowódcę wozu. Zapas amunicji wynosi 2500 sztuk.

W przedziale silnikowym przy lewej burcie pojazdu umieszczono silnik. Jest to jednostka wysokoprężna, ośmiocylindrowa, chłodzona cieczą oznaczona symbolem JAMZ 238 W. Silnik rozwija moc 192 kW (268 KM) przy 2100 obr/min. Jednostka napędowa zapewnia współczynnik mocy jednostkowej na poziomie 19.0 kW/t. W stropie przedziału napędowego umieszczono specjalne pokrywy umożliwiające dostęp do jednostki napędowej. W lewej ścianie umieszczono specjalne żaluzje regulujące dopływ powietrza do chłodnic układu chłodzenia silnika umieszczonych w przedziale silnikowym. Napęd z silnika jest przenoszony do wielotarczowego, suchego sprzęgła sterowanego mechanicznie. Zastosowany układ przeniesienia napędu umożliwia realizacje 11 przełożeń przy jeździe do przodu i jednego wstecznego.

ImageUkład jezdny składa się z dwunastu kół nośnych umieszczonych na wałkach skrętnych oraz dwunastu wahaczy. Wahacze pierwszych pięciu par kół nośnych są wleczone, ostatnich pchane. Przy pierwszej i ostatniej parze kół zastosowano dodatkowo amortyzatory hydrauliczne. Koła napędowe umieszczono z przodu pojazdu zaś koła napinające z tyłu. Napięcie gąsienic jest regulowane z wnętrza wozu za pomocą układu mechanicznego.

MTLB jest pojazdem pływającym. Napęd na wodzie zapewniają przewijające się gąsienice. W pojeździe zastosowano wydajną (450 dm3/min) pompę wypompowującą wodę z wnętrza kadłuba oraz specjalny, rozkładany falochron z przodu kadłuba.

 MTLB stał się bazą dla wielu specjalistycznych pojazdów wojskowych:
- 2S1 GWOZDIKA samobieżna haubica kalibru 122 mm;
- RHM wóz rozpoznania skażeń chemicznych;
- MTLBU wóz dowódczo-sztabowy;
- MTPLB wóz ewakuacyjno-remontowy;
- ZREK BD STRELA 10 rakietowy zestaw przeciwlotniczy;
- 9P149 STURM S rakietowy, samobieżny niszczyciel czołgów;
- wozy dowodzenia różnych szczebli artylerii oraz wojsk przeciwlotniczych;
- TTLB oraz 1L219 ZOOPARK wozy z artyleryjskimi radarami namierzania;
- ambulans;


Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.