klocki hamulcowe brembo
BTR-90 [Rosja] - Pancerni.net BTR-90 [Rosja] - Pancerni.net
Pancerni.net
niedziela, 16 grudzień 2018
BTR-90 [Rosja] PDF E-mail
ImageWe wrześniu 1994 r. zaprezentowano nowy transporter opancerzony z kołowy transporter opancerzony BTR-90 rodziny zapoczątkowanej przez BTR-60. Przy opracowywaniu BTR 90 konstruktorzy zwróciii uwagę na likwidację "achillesowej pięty"
powszechnie używanych w Armii Rosyjskiej oraz wielu innych armiach świata transporterów BTR-70 i BTR-80-słabego uzbrojenia.
Na pierwszy rzut oka nowy pojazd bojowy z gorkowskiej fabryki bardzo przpomina wcześniejsze radzieckie transportery rodziny BTR-60 / BTR-80.
Ma taki sam czteroosiowy układ jezdny z napędem na wszystkie koła i skrętnymi dwiema ich przednimi parami. Jest jednak nieco większy, a przede wszystkim o ok. 400 mm wyższy i ok. 3000 kg cięższy niż jego poprzednik, BTR-80.
Tylna i środkowa część kadłuba zachowała kształt i konstrukcję podobną do swoich poprzedników, jedynie spód kadłuba nie jest płaski, a lekko klinowaty dla zmniejszenia siły działania min przeciwdennych.
Z racji zwiększonej masy pojazdu zastosowano ogumienie większych nieco rozmiarów, nadal jest stosowany układ centralnej regulacji ciśnienia powietrza w oponach. Koła są amortyzowane za pomocą wałków skrętnych z dodatkowymi amortyzatorami wstrząsów (pierwsza i ostatnia oś mają po dwa amortyzatory, osie środkowe po jednym).
Całkowicie przekonstruowany został przód kadłuba transportera. Po ponad 30 latach zrezygnowano z okien dla kierowcy i siedzącego obok niego dowódcy wozu (miały je wszystkie wcześniejsze kołowe BTRy i BRDMy).Image
Doświadczenie bojowe wykazało, że okna są prawie zawsze osłonięte pancernymi pokrywami, a kierowca posługuje się podczas jazdy zespołem peryskopów.
W przypadku BTR-90(GAZ-5923) ma ich do dyspozycji pięć, a w warunkach niebojowych może podnieść swój fotel do góry i obserwować drogę przez otwarty właz, który nie unosi się, ale obraca w płaszczyźnie poziomej. Na wypadek różych warunków atmosferycznych kierowca może osłonić otwarty właz lekkim kołpakiem z panoramiczną szybą. W porównaniu ze starszymi BTRami znacznie zwiększona została także średnica cokołu wieży - zamiast 1300 mm wynosi 1640 mm. Było to spowodowane zastąpieniem
jednoosobowej wieży mieszczącej sprzężone karabiny maszynowe :
wkm KPWT kal. 14,5 i PKT 7,62 mm przez dwuosobową wieżę znaną z BMP-2.
Spowodowało to radykalny wzrost siły ognia pojazdu, ma on teraz 30 mm działko 2A42 z dwustronnym, selektywnym zasilaniem amunicją i szybkostrzelności ok. 600 strzałów na minutę.
Działko jest stabilizowane i może być używane do zwalczania celów powietrznych - jego maksymalny kąt podniesienia wynosi 72°.
Z działkiem jest sprzężony karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm, a na wieży znajduje się przenośna wyrzutnia systemu 9K111 przeciwpancernych pocisków kierowanych Konkurs (trzy zapasowe pociski do niej znajdują się wewnątrz pojazdu) .
W tym przypadku w nowej modyfikacji 9M113M o zasięgu 4000 m. Armata pozwala na zwalczanie lekko opancerzonych celów na odległości ok.2000 m.
Być może na transporterze zostanie zastosowana nowa wersja armaty 2A72, która zamontowana na zupełnie nowej wieży umożliwiającej bardzo duży kąt podniesienia . Prawdopodobne jest również przezbrojenie w armatę 45 mm, jako że armata 30 mm
jest mało skuteczna w porównaniu do zachodnich odpowiedników z racji małej prędkości początkowej pocisku i przestarzałej amunicji. System ppk Konkurs także ma już swego następcę w postaci wyrzutnii naprowadzanych w wiązce laserowej pocisków ppanc Kornet (zachodnie oznaczenie AT 14).W wieży BTR-90, oprócz operatora uzbrojenia, ma miejsce dowódca wozu, dysponujący dzienno-nocnymi przyrządami obserwacyjnymi.
Miejsce obok kierowcy należy natomiast do dowódcy desantu, który może prowadziă ogień z broni ręcznej przez ukośnie umieszczoną w bocznym pancerzu strzelnicę. Sześć podobnych strzelnic znalazło się w ścianach bocznych przedziału desantowego, za wieżą. Są one osłonięte ruchomymi tarczami pancernymi podobnymi do stosowanych w BMP-1, dwie pierwsze są ustawione ukośnie i przystosowane do prowadzenia ognia z karabinów maszynowych RPK. Dodatkowe dwie strzelnice znajduja się z wierzchu kadłuba.


Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.