klocki hamulcowe brembo
Stalagmit/Sopel [Polska] - Pancerni.net Stalagmit/Sopel [Polska] - Pancerni.net
Pancerni.net
niedziela, 16 grudzień 2018
Start arrow Zestawy przeciwlotnicze arrow Stalagmit [Polska]
Stalagmit/Sopel [Polska] PDF E-mail
ImageZestaw Stalagmit/Sopel jest przeznaczony do zwalczania nisko lecących celów powietrznych, poruszających się z prędkością do 400 m/s na odlegtość: rakietami - od 0,5 do 5,2 km i armatami - od 0,2 do 2,5 km, a także lekko opancerzonych celów naziemnych. Prace projektowe nad Soplem rozpoczęły się w marcu 1993 roku, a w grudniu tego samego roku istniał już prototypowy egzemplarz. Jako nośnik obrano zbudowany w OBRMZiT lekko zmodyfikowany pływający transporter Opal II napędzany silnikiem SWT 11/307/2 o mocy 320 kW. Wykonanym przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Maszyn Ziemnych i Transportowych w Stalowej Woli, W stosunku do OPALA-I różni się m.in.: większą wypornością, a więc i lepszą ptywalnością, korzystniejszym potożeniem środka masy, silnikiem (wysokoprężny SWT 11/307/2 z turbodotadowaniem i wtryskiem bezpośrednim, o mocy 320 KM) i wyposażeniem. Ponadto zastosowano w nim pędniki hydrauliczne i nadano mu bardziej nowoczesną sylwetkę,
ImageW skład załogi wchodzi: mechanik-kierowca, dowódca, celowniczy.
Dwuosobową wieżę uzbrojono w: dwie 23 mm armaty przeciwlotnicze (chłodzone cieczą i sterowane elektrospustem), zamontowane centralnie w wieży, dwa zespoły startowe dla 4 rakiet przeciwlotniczych GROM, które zainstalowano po bokach wieży, oraz 8 wyrzutni granatów dymnych (2x4), które umieszczono z przodu - po obu stronach wieży. Amunicja armatnia mieści się w dwóch magazynach, usytuowanych w tylnej części wieży, skąd jest dostarczana do armat statymi prowadnicami amunicyjnymi i mechanizmem zasilającym. Do przetadowania armat zastosowano uktad hydrauliczny.System kierowania ogniem zawiera m.in. gtowicę celowniczą (produkcji izraelskiej ELOP), wyposażoną w: kamerę telewizyjną, kamerę termowizyjną, dalmierz laserowy i urządzenie rozpoznawcze swój-obcy. Zasięg wykrywania celów wynosi 1000 m, a rozpoznawania - 5000 m. Ponadto zestaw ma dzienno-nocny przyrząd obserwacyjny PO10M (konstrukcji polskiej - PCO) oraz awaryjny dzienny celownik optyczny 1 PZ-3, który docelowo przewiduje się wyposażyć w tor nocny.
Naprowadzanie uzbrojenia artyleryjskiego i rakietowego odbywa się za pomocą napędów elektrycznych lub ręcznie (awaryjnie), w trybie pracy pótautomatycznym (z wykorzystaniem systemu kierowania ogniem), awaryjnym (z pominięciem systemu kierowania ogniem, poprzez celownik awaryjny lub tory wizyjne, bez wprowadzania poprawek balistycznych) !ub ręcznym (wieża jest sterowana ręcznie, a do celowania wykorzystuje się celownik awaryjny lub krzyż na monitorze generowany w kamerach). Tryb ręczny umożliwia zwalczanie celów nieruchomych.
Wieżę połączono z koszem wieży, w którym umieszczono: siedziska zatogi, mechanizm obrotu wieży i układ chłodzenia armat.

Dane taktyczno-techniczne:Image
Obsługa - 3 żołnierzy (mechanik-kierowca, dowódca, celowniczy).
Masa zestawu z ukompletowaniem -16 500 kg,
Długość zestawu - 7,6 m,
Szerokość - 6,15 m,
Wysokość - 3,4 m,
Maksymalna prędkość jazdy 60 km/h,
Pływania - 7 km/h,
Kąt ostrzału w płaszczyźnie pionowej: armat - od -5 do +80°, rakiet - od 0 do +70°, poziomej armat i rakiet ,- 360°,
Prędkość naprowadzania armat i rakiet w ptaszczyźnie pionowej i poziomej od 5 mrad/s do 1,5 rad/s,
Czas reakcji zestawu od momentu wykrycia i rozpoznania celu do otwarcia ognia dla: armat - do 5 s, rakiet - do 8s
Szybkostrzelność teoretyczna dwóch armat -1600-2000 strz./min,
Czas przejścia ze strzelania artyleryjskiego na rakietowe - 7 s,

Silnik: wysokoprężny SWT 11/307/2 z turbodotadowaniem i wtryskiem bezpośrednim
Moc silnika: 320 KM

Uzbrojenie:
- dwie 23 mm armaty przeciwlotnicze liczba przewożonej amunicji: artyleryjskiej 1200 szt. (600 szt. w wieży do
natychmiastowego użycia i 600 szt. w podwoziu)
- dwa zespoły startowe dla 4 rakiet przeciwlotniczych GROM( liczba amunicji rakietowej - 12 szt. -4 szt. na wyrzutniach i 8 szt.w podwoziu)

© all rights reserved/wszelkie prawa zastrzezone.Kopiowanie, wykorzystywanie- czesci lub calej strony bez pozwolenia autora zabronione.
PANCERNI2001- 12 stycznia 2002r
Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.