klocki hamulcowe brembo
Czołgi: Strona 4 - Pancerni.net Czołgi: Strona 4 - Pancerni.net
Pancerni.net
niedziela, 16 grudzień 2018
Start arrow Czołgi
Czołgi PDF E-mail

Modele pośrednie (między II i III generacją)
Między drugą a trzecią generacją powstało kilka czołgów pośrednich np. T-64, które były już lepsze niż wozy drugiej generacji, jednak słabsze niż te z trzeciej generacji. Najlepszym przykładem jest używany przez polskie wojsko T-72. Wyposażono go w najpotężniejszą w tamtym czasie armatę D-81, zwaną też Rapira, oznaczaną przez producenta jako 2A46, gładkolufową o kalibrze 125 mm. Armata jest ładowana automatem, pociski nie są scalone tylko rozdzielne – oddzielnie głowica oddzielnie ładunek miotający. Amunicja jest podawana z obrotowego magazynu znajdującego się na dnie wieży. Armata wyrzuca pociski APFSDS z prędkością 1815 m/s – dla porównania najnowocześniejsze obecnie armaty amerykańskie osiągają prędkość wylotową rzędu 1650 m/s. Armata jest jednak stabilizowana tylko jednym żyroskopem, podczas gdy w czołgach zachodnich III generacji stosuje się już cztery a nawet pięć. Poza tym gorszej jakości amunicja powoduje, że to zachodnie wozy mogą przebić grubszy pancerz. Silnik Diesla o mocy 730 koni mechanicznych zapewnia mu dość dobrą manewrowość, jednak nowoczesne czołgi III generacji mające mocniejsze jednostki napędowe są zwrotniejsze i szybsze.

czołgi generacji pośredniej II/III:

    * AMX-32
    * AMX-40
    * Chieftain 900
    * Merkava
    * OF-40
    * T-64
    * T-72
    * Type 74
    * Type 85

Udział w konfliktach powojennych
Czołgi T-72 w momencie pojawienia się zadziwiły świat skutecznością armaty kalibru 125 mm, użyte w trakcie konfliktu w Libanie w 1982 roku walczyły z amerykańskimi M-60 i zdarzało się, że bezpośrednie trafienie zrywało wieżę trafionego czołgu. Jednak z drugiej strony pociski z armaty kalibru 105 mm dość łatwo przebijały pancerz T-72. Czołgi te stanowiły też wyposażenie armii irackiej w trakcie konfliktu w Zatoce Perskiej w 1991 r. i już było wyraźnie widać, że nowe konstrukcje znacznie go wyprzedzają. Większość co prawda została zniszczona nie w trakcie pojedynków pancernych z czołgami aliantów a przez lotnictwo i śmigłowce szturmowe. Te które walczyły starły się z wczesnymi wersjami czołgów "Abrams" i "Challenger". Okazało się że pociski wystrzeliwane z T-72 były w stanie przebić pancerze czołgów alianckich z dystansu poniżej 1000 metrów, zaś te były w stanie zniszczyć czołgi irackie z dystansu do 1500 metrów pociskami rdzeniowymi lub bez ograniczeń używając pocisków kumulacyjnych. Wyszła też druga poważna wada: trafienie czołgu, często powodowało zapalenie ładunków miotających znajdujących się na dnie wieży i albo urywało wieżę w potężnym wybuchu (wybuch potrafił być tak silny, że jeden z czołgów "Abrams" znajdujący się w bezpośredniej bliskości eksplodującego T-72 został zniszczony), albo czołg palił się i nagrzewał do takiej temperatury, że topiły się na nim elementy.

Przyszłość
Czołgi nadal są podstawowym narzędziem na polu bitwy, jednak wyrósł im bardzo groźny, żeby nie powiedzieć śmiertelny przeciwnik w postaci śmigłowca szturmowego wyposażonego w najnowsze systemy zwalczania czołgów. Jednak przepowiednie z początku lat 90. o nadchodzącym końcu ery czołgów, na razie, się nie sprawdziły czego dowodzą prace USA i innych krajów nad IV generacją czołgów.

Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.