klocki hamulcowe brembo
Czołgi: Strona 3 - Pancerni.net Czołgi: Strona 3 - Pancerni.net
Pancerni.net
niedziela, 16 grudzień 2018
Start arrow Czołgi
Czołgi PDF E-mail

Trzecia generacja to czołgi stanowiące obecnie podstawowe uzbrojenie armii państw zachodnich. Do tej klasy należą takie pojazdy jak amerykański M1 Abrams wyposażony w gładkolufową, niemiecką armatę Rheinmetal RhM o kalibru 120 mm, wystrzeliwującą pociski z prędkością 1650 m/s. Pancerz składa się z elementów kompozytowych i wysokowytrzymałych spieków ceramicznych zapewniających mu, po modernizacji, kompletną ochronę przed pociskami kalibru 125 mm z czołgów radzieckich, zarówno kumulacyjnymi jak i rdzeniowymi. System kierowania ogniem dysponuje termowizorem o dużych możliwościach, armata jest w pełni stabilizowana, całkowita masa czołgu wynosi 56 ton. Czołg wyposażono w dość nietypowy system napędu, zamiast klasycznego turbodoładowywanego diesla zastosowano turbinę gazową.

Brytyjski Challenger jest obecnie najlepszym czołgiem wśród armii europejskich. Produkowany od roku 1983. Uzbrojony w armatę kalibru 120 mm. Rozwija prędkość 56 km/h przy masie własnej 62 ton! Pod tym względem pozostawia daleko w tyle jednostki amerykańskie czy niemieckie. Posiada doskonały pancerz typu "Chobham", który na licencji produkowany jest również w USA i zastosowany w "Abramsach". Posiada system automatycznej stabilizacji lufy, wykorzystuje żyroskopy do utrzymania armaty dokładnie wycelowanej nawet wtedy, gdy czołg porusza się po bardzo nierównym terenie. Dalmierz laserowy jest sprzężony z komputerowym systemem kierowania ogniem. Od roku 1996 konstruowane są również nowe wersje, mianowicie Challenger 2.

Niemiecki Leopard 2 ustępuje brytyjskiemu Challengerowi i amerykańskiemu Abramsowi, ma armatę kalibru 120 mm i gorsze opancerzenie oraz systemy kierowania ogniem.

Francuski "Leclerc" jest jedną z najnowszych konstrukcji czołgiem świata. Ma armatę kalibru 120 mm, jednak dzięki wydłużeniu lufy prędkość wylotowa wzrosła do 1800 m/s. Armata nie jest ładowana ręcznie, zamontowano specjalny automat ładujący dzięki czemu szybkostrzelność wzrosła do nawet 15 strzałów na minutę przy strzelaniu krótkimi seriami. Jest to ważne na współczesnym polu bitwy, gdzie czołg musi szybko wykrywać i niszczyć cele. Pancerz opracowano wspólnie z firmami niemieckimi zajmującymi się czołgiem Leopard II. Leopard II otrzymał go w czasie modernizacji, spodnia część jego pancerza jest więc troszkę starszej generacji a wierzchnia najnowocześniejsza. W "Leclercu" cały pancerz jest najnowszej generacji, a czołg nie przeszedł jeszcze modernizacji takiej jak pozostałe czołgi III generacji i ma jeszcze możliwość przyjęcie dodatkowego opancerzenia o masie do 3 ton.

Armia rosyjska również posiada czołg III generacji, jest nim T-80. W podstawowych parametrach ustępuje on nieco konstrukcjom zachodnim. Jakość pancerza nie jest dokładnie znana, ogólne jednak parametry pozostają dobre.

czołgi III generacji:

    * AMX-50 Leclerc
    * Ariete (czołg)
    * Challenger
    * Leopard 2
    * M1 Abrams
    * Merkava Mk3
    * T-80
    * T-90
    * Type 90
    * Type 98


Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.