klocki hamulcowe brembo
ZSU-23-4 [ZSRR] - Pancerni.net ZSU-23-4 [ZSRR] - Pancerni.net
Pancerni.net
niedziela, 16 grudzień 2018
Start arrow Zestawy przeciwlotnicze arrow ZSU-23-4 [ZSRR]
ZSU-23-4 [ZSRR] PDF E-mail
ImageZenitnaja Samochodnaja Ustanowka ZSU-23-4. 23 mm samobieżny zestaw przeciwlotniczy ZSU-23-4 "Szyłka" został wprowadzony do uzbrojenia Wojska Polskiego w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Służy do zwalczania celów powietrznych, poruszających się z prędkościami do 450 m/s na wysokościach od 100 do 1500 m i w odległości do 2000 m.
Jest wykorzystywany do obrony obiektów, kolumn wojskowych (w marszu i na postoju) oraz pododdziałów poruszających się w szykach bojowych na polu walki, głównie przed atakami z powietrza.
W skład zestawu wchodzi:
- podwozie gąsienicowe transportera opancerzonego GM-575.
- cztery 23 mm sprzężone armaty automatyczne AZP-23 (pierwsze tego typu rozwiązaniena świecie w szybkostrzelnych armatach instalowanych na pojazdach) Zestaw prowadzi ostrzał krótkimi seriami (10 strzałów na lufę) lub, przy celach szybko się poruszajcych, długimi (50 strzałów na lufę) Działa są zamontowane na zewnątrz przedziału bojowego w celu ochrony załogi przed gazami prochowymi, chłodzone cieczą, umieszczone w obrotowej wieży. Automatyka działek opiera się na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Amunicja dosyłana jest w taśmach z rozdzielnymi ogniwami.
Zasięg radaru przekracza 20 km; antena jest składana podczas przemarszów.Kadłub zestawu jest spawany z płyt pancernych, z przodu znajduje się przedział kierowania, po rodku przedział bojowy, a z tyłu silnikowy z czterosuwowym, wysokoprężnym W6R o mocy 206 kW przy 2000 obr./min. Pojazd posiada zawieszenie indywidualne na wałkach skrętnych. System kierowania ogniem składa się z optycznego, przelicznika i układu stabilizacji linii śledzenia celu oraz osi luf.
W przeliczniku, na podstawie parametrów ruchu celu, charakterystyki balistycznej armaty i pogody, wypracowywane są kąty wyprzedzenia w płaszczyżnie poziomej i pionowej. Dane te w postaci sygnału elektrycznego przekazywane są do elektrohydraulicznych napędów naprowadzania. Parametry te można ustalać automatycznie za pomocą radaru lub półautomatycznie przy pomocy przyrządu optycznego.
Zestaw ZSU-23-4 wyposażony jest w układ stabilizacji położenia osi anteny radaru i osi luf, dzięki czemu może zwalczać cele w ruchu. Załoga składa się z 4 żołnierzy: dowódcy, celowniczego, operatora odległości i kierowcy.
ZSU-23-4 używany był w Afganistanie, Angoli, Algerii, Bułgarii, Czechosłowacji, Egipcie, Etiopii, Finlandii, NRD, Indiach, Iranie, Iraku, Jordanii, Północnej Korei, Libii, Mozambiku, Nigerii, PRL, Peru, Rumunii, Somalii, Wietnamie, Jemenie, Jugosławii, na Węgrzech i Kubie.Image
Do strzelania używa się 23 x151 mm nabojów z pociskami:odłamkowo-burząco-zapalająco-smugowymi (OFZT) o masie 188,5 g, przeciwpancerno-zapalająco-smugowymi (BZT) o masie 190 g
ZSU-23-4 wyposażono m.in. w: urządzenie ochrony przeciwatomowej i przeciwpożarowej, środki obserwacji i łączności (telefon wewnętrzny R-124, radiostacja R-123), aparaturę nawigacyjną. Opierając się na wynikach amerykańskich badań, w 1977 r. na uzbrojenie państw b. ZSRR wprowadzono wersję ZSU-23-4M, w której zmieniono: stację radiolokacyjną, przelicznik, ukł. wentylacji i osłonę działek.
Zastępowane są obecnie w wojsku rosyjskim przez system dwulufowy kal. 30 mm.

Dane techniczno-taktyczne :
Załoga- 4
Masa zestawu w położeniu bojowym - 14 000kg
Długość- 6,3m
Szerokość- 2,95mImage
Wysokość- 2,25m
Wysokość z rozwiniętym radarem- 3,8m
Prześwit- 0,35 m
Maksymalna prędkość jazdy - 50 km/h.
Maksymalny zasięg jazdy - 450 km.
Pokonywanie ścian o wys.- 1,1 m
Pokonywane rowy o szer.- 2,8 m
Pokonywane wzniesienia - 60%.
Zawieszenie- wałki skrętne
Kąt ostrzału w płaszczyżnie pionowej - od -4° do +85°.
Prędkość początkowa pocisku - 950-1000 m/s.
Szybkostrzelność praktyczna z czterech armat - 3400 strz./min.
Zapas przwożonej amunicji - 2000 szt.(po 500szt. na działo)

Silnik : 6 cylindrowy, diesel W-6R
Moc silnika: 206kW (280KM)

Uzbrojenie :
- Cztery 23 mm sprzężone armaty automatyczne AZP-23

© all rights reserved/wszelkie prawa zastrzeżone.Kopiowanie, wykorzystywanie- części lub całej strony bez pozwolenia autora zabronione.
PANCERNIACY2000-18 listopad 2000r.
Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.