klocki hamulcowe brembo
Warrior MCV [Wlk.Bryt] - Pancerni.net Warrior MCV [Wlk.Bryt] - Pancerni.net
Pancerni.net
niedziela, 16 grudzień 2018
Warrior MCV [Wlk.Bryt] PDF E-mail
Image
Warrior OPV- wóz kierowania ogniem
Brytyjski bojowy wóz piechoty, zaprojektowany i produkowany od 1986 roku przez firmę GKN Sankey. Gąsienicowy bojowy wóz piechoty WARRIOR, nosił początkowo oznaczenie MCV-80, opracowano go od roku 1980, w celu zastąpienia przestarzałego transportera opancerzonego FV 432.

Znajduje się w uzbrojeniu armii brytyjskiej od 1988 roku. Był wykorzystywany m.in. podczas wojny nad Zatoką Perską i w byłej Jugosławii. Podstawowym modelem jest WARRIOR SECTION VEHICLE.
Stanowisko kierowcy jest usytuowane z przodu, po lewej stronie pojazdu. Z jego prawej strony znajduje się przedział napędowy, a w środkowej części kadłuba - przedział bojowy. W przedziale bojowym znajdują się stanowiska: dowódcy (z prawej strony) i działonowego (z lewej strony). Tylną część wozu zajmuje przedział desantowy, w którym są miejsca dla 7 żołnierzy z wyposażeniem: 4 z nich siedzi wzdłuż prawej ściany, 3 - wzdłuż lewej. Każdy z nich dysponuje samodzielnym siedziskiem z pasami bezpieczeństwa. Zrezygnowano z możliwości prowadzenia ognia z broni osobistej z wnętrza wozu. Do wychodzenia i wchodzenia desant wykorzystuje pojedyncze drzwi w tylnej ścianie.
Uzbrojenie główne Warriora (tzn. wojownik) stanowi 30 mm armata automatyczna RARDEN (zamontowana w obrotowej wieży), której zasięg ognia skutecznego wynosi 2500 m. Do strzelania używa się nabojów m.in. z pociskami przeciwpancernymi podkalibrowymi oraz odłamkowymi, a pierwsze z nich przebijają pancerz stalowy grubości do 60 mm. Armata jest przystosowana do zwalczania zarówno naziemnych celów opancerzonych, jak i celów powietrznych, szczególnie śmigłowców. W wozie nie ma układu stabilizacji armaty oraz wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych.
Uzbrojenie dodatkowe wozu składa się ze sprzężonego z armatą 7,62 mm karabinu maszynowego L94A1 oraz 8 wyrzutni (2x4) granatów dymnych. Z uzbrojenia pokładowego ogień może prowadzić dowódca i działonowy. Ich stanowiska wyposażono w dzienno-nocne przyrządy obserwacyjno-celownicze Pilkington PE Raven, o powiększeniach: 1x i 8x - w kanale dziennym oraz 2x i 6x - w kanale nocnym (pasywnym). Dzienny celownik dowódcy może być obracany w zakresie 360°. Przyrządy obserwacyjne uzupełnia zespół peryskopów.
Image
Warriory podczas operacji Pustynna Burza

Warrior jest napędzany silnikiem CV8 TCA o zapłonie samoczynnym, który jest produkowany przez firmę Perkins. Jest to jednostka ośmiocylindrowa, w układzie V, osiągająca moc 410 kW przy 2300 obr./min. Silnik współpracuje z amerykańskim układem napędowym Allison X300-4B, zawierającym: przekładnię hydrokinetyczną ze sprzęgłem blokującym, automatyczną planetarną skrzynię biegów, hamulce i mechanizm skrętu, z przekładnią hydrostatyczną i podwójnym mechanizmem różnicowym. Wóz osiąga prędkość 48 km/h ze startu zatrzymanego w ciągu 16 s. Wymiana układu napędowego trwa zaledwie godzinę. Gąsienicowy układ jezdny ma dwanaście (2x6) podwójnych aluminiowych kół nośnych z gumowymi bandażami, dwa koła napędowe i napinające oraz sześć (2x3) rolek podtrzymujących górną gałąź gąsienicy. Indywidualne zawieszenie zawiera dwanaście wałków skrętnych i wahaczy oraz sześć hydraulicznych amortyzatorów obrotowych, montowanych przy pierwszej, drugiej i szóstej parze kół nośnych.
Kadłub pojazdu wykonano ze spawanych płyt aluminiowych oraz dodatkowej warstwy kompozytowej. Jest on odporny na pocisku kalibru do 14,5 mm oraz odłamki pocisków artyleryjskich. Opracowano również dodatkowy zestaw warstwowego pancerza pasywnego, który jest mocowany do ścian bocznych oraz przodu kadłuba (był stosowany podczas działań nad Zatoką Perską).
Standardowe wyposażenie wozu stanowi układ przeciwpożarowy i układ ochrony przed skutkami użycia broni masowego rażenia. Pojazd nie jest przystosowany do pokonywania głębokich przeszkód wodnych. Kadłub bojowego wozu piechoty stał się bazą dla kilku innych pojazdów, m.in. wozów dowodzenia, zabezpieczenia technicznego, kierowania ogniem, samobieżnych zestawów przeciwlotniczych i przeciwpancernych oraz pojazdów sanitarnych.

Dane techniczno-taktyczne (Warrior Section Vehicle)
Załoga- 3
Liczba miejsc dla desantu- 7
Image
Bojowy wóz piechoty Warrior

Masa bojowa- 25 700kg
Długość- 6,34m
Szerokość- 3,04m
Wysokość kadłuba- 1,93m
Prześwit- 0,49m
Rozstaw gąsienic- około 2.,6m
Max. prędkość jazdy po drodze- 75km/h
Zapas paliwa- 770dm3
Zasię jazdy- 660km
Głębokość pokonywanych brodów- 1,3m
Wysokość pokonywanych ścianek pionowych- 0,75m
Zawieszenie- wałki skrętne

Silnik : wysokoprężny, PERKINS CV-8TCA
Moc silnika: 404kW(550KM)

Uzbrojenie:
- 30mm armata
- 7,62mm karabin maszynowy sprzężony z armatą
Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.