klocki hamulcowe brembo
AIFV [USA] - Pancerni.net AIFV [USA] - Pancerni.net
Pancerni.net
niedziela, 16 grudzień 2018
AIFV [USA] PDF E-mail
Image
turecki AIFV z francuską wieżą GIAT Dragar
Bojowy wóz piechoty opracowany przez amerykańską firmę FMC Corporation (obecnie United Defence) na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Powstał w wyniku daleko posuniętej modernizacji transportera opancerzonego M113. Był prezentowany i poddawany próbom w Belgii, Holandii, Norwegii, RFN, Turcji, we Włoszech i na Filipinach. Największe zamówienie złożyły siły zbrojne Holandii. Nadano mu tam oznaczenie YPR 765. Udział w jego produkcji mają m.in. zakłady DAF. Poza tym był produkowany w Belgii przez firmę BMF. Podpisano także kontrakt na wytwarzanie AIFV w Turcji (powołano w tym celu spółkę FMC-Nurol).
AIFV ma przedział kierowania oraz napędowy z przodu, bojowy - w środku, a desantowy - z tyłu kadłuba. Stanowisko dowódcy znajduje się za kierowcą, obok jednoosobowej wieży. Siedmiu żołnierzy desantu zajmuje oraz opuszcza pojazd po pochylni umieszczonej w tylnej ścianie kadłuba. Pięciu z nich może prowadzić ogień z wnętrza wozu.
Uzbrojenie główne wozu stanowi 25 mm armata KBA B02 firmy Oerlikon, z dwustronnym zasilaniem amunicją. Jest ona naprowadzana w obu płaszczyznach za pomocą układów elektrohydraulicznych. Kąt ostrzału armaty w płaszczyźnie: pionowej - od -10° do +50°, poziomej - 360°. W gotowości do natychmiastowego użycia jest AIFV w wersji tureckiej z francuską wieżą GIAT Dragar180 nabojów, a dalsze 144 umieszczono w magazynach amunicyjnych. Z armaty można prowadzić ogień seriami długości od 3 do 10 nabojów. Na życzenie odbiorcy możliwe jest zamontowanie układu stabilizacji armaty. Podczas działań w warunkach ograniczonej widoczności wykorzystuje się pasywne przyrządy noktowizyjne.
Uzbrojenie dodatkowe składa się z 7,62 mm sprzężonego karabinu maszynowego oraz sześciu wyrzutni granatów dymnych, zamontowanych na przedniej ścianie kadłuba.
AIFV ma sześciocylindrowy silnik wysokoprężny 6V-53T firmy Detroit Diesel Allison. Jest to jednostka turbodoładowana, chłodzona cieczą, o mocy około 195 kW przy 2800 obr./min.
Hydromechaniczny układ napędowy TX100-1A zawiera m.in. przekładnię hydrokinetyczną ze sprzęgłem blokującym, automatyczną skrzynię biegów i różnicowy mechanizm skrętu FMC DS200. Prędkość od 0 do 32 km/h pojazd osiąga w czasie 10 s.
Indywidualne zawieszenie ma dziesięć wałków skrętnych z dodatkowymi rurami skrętnymi i wahaczami oraz sześć teleskopowych amortyzatorów hydraulicznych. Gumowo-metalowe gąsienice T130E1 wyposażono w dodatkowe zdejmowane nakładki gumowe.
Image
AIFV w wersji bazowej z km masz. M2HB kal. 12,7 mm

Pancerz o zróżnicowanej grubości wykonano ze spawanych płyt aluminiowych oraz dodatkowej warstwy ochronnej ze stali i tworzyw sztucznych.AIFV w wersji YPR 765
AIFV jest wozem pływającym, a napęd w wodzie odbywa się w wyniku przewijania gąsienic. Na przedniej górnej płycie kadłuba zamontowano falochron, rozkładany na czas pływania.
Pojazd może być wyposażony w układ ochrony przed skutkami użycia broni masowego rażenia, układ przeciwpożarowy, podgrzewacz silnika do rozruchu w niskich temperaturach oraz nagrzewnicę wnętrza.
Na bazie AIFV wykonano również: wóz dowodzenia, samobieżny zestaw wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW, 120 mm moździerz samobieżny Thomson Brandt, ambulans i wóz ewakuacyjny.
 
Dane taktyczno-techniczne AIFV:
masa wozu - 13 700 kg
załoga - 3 + 7 żołnierzy
wymiary: długość - 5,3 m,
szerokość - 2,8 m,
wysokość do stropu wieży - 2,6 m,
wysokość kadłuba - 2,0 m,
prześwit - 0,43 m
maksymalna prędkość: jazdy - 61 km/h,
pływania - 6,3 km/h
zasięg jazdy - 490 km
Image
AIFV wersja YPR 765

zapas paliwa - 416 l
zdolność pokonywania przeszkód: ścianki o wysokości - 0,74 m,
rowy o szerokości - 1,84 m

Silnik: sześciocylindrowy silnik wysokoprężny 6V-53T firmy Detroit Diesel Allison.
Moc silnika:  około 195 kW przy 2800 obr./min.

Uzbrojenie:
- 25 mm armata KBA B02 firmy Oerlikon
- 7,62 mm sprzężonego karabinu maszynowego, liczba przewożonych nabojów: armatnich - 324 szt., karabinowych - 1840 szt.
Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.