klocki hamulcowe brembo
Renault VAB [Francja] - Pancerni.net Renault VAB [Francja] - Pancerni.net
Pancerni.net
niedziela, 16 grudzień 2018
Renault VAB [Francja] PDF E-mail
Image
Renault VAB 6x6
Transporter opancerzony Renautt VAB opracowano w firmie Saviem/Renault Renault VAB 6X6 Group według wymagań sformułowanych przez armię francuską.
Produkcję wozu rozpoczęto w 1976 roku i od tamtej pory VAB został najbardziej wszechstronnym francuskim pojazdem bojowym.
Produkowano go w wielu wersjach, zarówno w układzie 4x4, jak i 6X6, wykorzystując w ich konstrukcji bardzo wiele wspólnych podzespołów.
Do połowy 1994 roku wyprodukowano ponad 5000 pojazdów, z tego ponad 4000 szt, dla francuskich sif zbrojnych, pozostałe zaś sprzedano do blisko 10 krajów, VAB jest nadal produkowany, gdyż część złożonych zamówień nie została jeszcze zrealizowana.
Podstawowym modelem rodziny VAB jest transporter opancerzony VAB UTT (4X4), przewożący w stosunkowo przestronnym kadłubie
do dziesięciu żołnierzy. Większość pojazdów uzbrojono w karabin maszynowy kalibru 7,62 mm, chociaż istnieją wersje wozów, wyposażone w karabin maszynowy kalibru 12,7 mm lub armatę kalibru 20 mm, które zamontowano, zarówno jako odkryte (bez osłony strzelca), jak i zakryte (w różnego typu wieżach).
W armii francuskiej licznie występują VAB-y w wersji niszczyciela czołgów, uzbrojonego w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Milan lub Mephisto, zamontowane na dachu. Amunicja do nich jest przewożona w przedziale desantowym. Opracowano również wersję niszczyciela uzbrojoną w przeciwpancerne pociski kierowane T~W.
Wśród innych wersji transporterów VAB, będących w wyposażeniu armii francuskiej, są m.in.: wozy dowodzenia, ambulanse, wozy inżynieryjne, różnego typu wozy łączności, samobieżny moździerz kalibru 81 mm, ciągnik moździerza kalibru 120 mm (jego obsługa jest przewożona wewnątrz pojazdu), samobieżne stacje radiolokacyjne rozpoznania radioelektronicznego,pojazdy walki radioelektronicznej, wozy zabezpieczenia technicznego i warsztaty, a nawet pojazdy rozpoznania skażeń. Ponadto wojska użytkują lufowe i rakietowe zestawy przeciwlotnicze, przy czym część z nich jest produkowana dla
Image
Renault VAB 4x4
odbiorców zagranicznych, Na potrzeby Francji i na eksport produkowano również transportery przystosowane i przeznaczone dla służb bezpieczeństwa. Obecnie firma Renault wytwarza VAB nowej generacji, który w
porównaniu z pierwowzorem zawiera wiele elementów zmodernizowanych lub nowych, przy czym mogą być one zastosowane także w pojazdach już eksploatowanych.

Dane taktyczno-techniczne:

Załoga- 2
Liczba miejsc dla desantu- 10
Masa bojowa- około 13 000 kg
Długość- 5,98 m
Szerokość- 2,49 m
Wysokość kadłuba- 2,06 m
Prześwit- 0,4 m
Rozstaw kół- 2,035 m
Max. prćdkość jazdy po drodze- 92 km/h
Zapas paliwa- 300 dm3
Zasięg jazdy- 1000 km
Głębokość pokonywanych brodów- pływaRenault VAB (4X4)
Zawieszenie- niezależne, wałki skrętne

Silnik : wysokoprężny, Renault M1DS 06-20-45
Moc silnika : 162 kW (220 KM)

Uzbrojenie:
- od karabinu maszynowego kal.7,62mm, lub kal.12,7mm
- po wyrzutnie ppk Milan, Mephisto

© all rights reserved/wszelkie prawa zastrzeżone.Kopiowanie, wykorzystywanie- części lub całej strony bez pozwolenia autora zabronione.
PANCERNI 2001-3 marzec 2001r
Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.