klocki hamulcowe brembo
Leopard 1 [RFN] - Pancerni.net Leopard 1 [RFN] - Pancerni.net
Pancerni.net
niedziela, 16 grudzień 2018
Start arrow Czołgi arrow Leopard 1 [RFN]
Leopard 1 [RFN] PDF E-mail
Image
Leopard 1A2
Pierwsze wyprodukowane czołgi przekazano armii RFN we wrześniu 1965 r.  Z czasem czołg ten został zakupiony jeszcze przez 10 innych armii.
Produkcję Leoparda 1 zakończono w 1979 r. Podjęto ją na nowo na początku 1981 r.w związku z zamówieniami Grecji i Turcji.
Czołg jest zbudowany w najpowszechniejszym obecnie układzie konstrukcyjnym: przedział kierowania zaprojektowano z przodu (kierowca po prawej stronie), bojowy w środkowej części kadłuba, a napędowy z tyłu.

Uzbrojenie podstawowe stanowi 105 mm armata L7A3 (licencja brytyjskiej firmy Royal Ordnance Factory) o bruzdowanym przewodzie lufy.
Jest ona stabilizowana w dwóch płaszczyznach za pomocą układów elektro-hydraulicznych. Uzbrojenie dodatkowe stanowią dwa karabiny maszynowe MG3 kalibru 7.62 mm.
Jeden jest sprzężony z armatą, drugi (przeciwlotniczy) jest zamontowany na wieży. Poza tym instaluje się osiem (2 x 4) wyrzutni granatów dymnych.
Liczba przewożonych nabojów do armaty 60 szt., do karabinu kalibru 7.62 mm 5500 szt. Do strzelania z armaty stosowana jest standardowa amunicja NATO.
Większość nabojów armatnich (57) umieszczono w kadłubie, a pozostałe 3 w wieży są przeznaczone do natychmiastowego użycia.
Firma Krauss-Maffei oferuje (zgodnie z życzeniami odbiorcy) alternatywne wyposażenie czołgu w systemy kierowania ogniem, oraz systemy obserwacji nocnej.

Silnik MB838 Ca-M500 (niemieckiej firmy MTU) o pojemności 37.4 dm3 osiąga moc 610 kW przy 220 obr/min. Jest to jednostka dziesićciocylindrowa, o zapłonie samoczynnym, w układzie V-90, z turbodoładowaniem, chłodzona cieczą.
Hydromechaniczny układ napędowy 4HP-250 wykonano w postaci zintegrowanego bloku.
Zawiera on m.in. przekładnię hydrokinetyczną ze sprzćglem blokującym, planetarną skrzynią biegów i dwupromieniowy (na każdym biegu) mechanizmem skrętu. Wymiana całego bloku trwa ok. 20 minut.Liczba biegów- 4 przodu, 2 wstecz.
Zawieszenie indywidualne zawiera 14 wałków skrętnych wraz z wahaczami oraz 10 amortyzatorów hydraulicznych {montowanych przy 1-, 2-, 3-, 6-, 7-ej parze kół nośnych).Kadłub wykonano ze spawanych płyt pancernych o zróżnicowanej
grubości i geometrii. Wieża jest starannie ukształtowanym odlewem staliwnym.
Czołg pokryto specjalną farbą rozpraszającą promienie podczerwone oraz wyposażono  w system ochrony przed skutkami użycia broni masowego rażenia i automatyczny układ przeciwpożarowy.
W ciągu czternastu lat produkcji (1965-1979) Leopard 1 był stale modyfikowany.
Jego kolejne modernizacje, oznaczone m.in. Leopard 1A1A1, 1A2, 1A3, 1A4 różniłyy się przede wszystkim opancerzeniem, systemami kierowania ogniem i wyposażeniem dodatkowym.
Najpoważniejszych zmian dokonano w odmianie Leopard 1A3, która charakteryzowała się wszystkimi udoskonaleniami Leoparda 1A1A1 (opancerzenie grodziowe, termiczna osłona lufy, system stabilizacji armaty, nowe gąsienice, zmodyfikowane
włazy w wieży oraz zmodernizowany osprzęt do pokonywania przeszkód wodnych) i Leoparda 1A2 (zmodyfikowany układ wydechowy, udoskonalony układ ochrony przed bronią masowego rażenia oraz pasywne przyrządy dowódcy i kierowcy
do prowadzenia obserwacji w nocy) oraz nową konstrukcję wieży, wykonanej z pancernych płyt spawanych.
Ostatnim modelem produkcyjnym czołgu Leopard 1 była wersja Leopard 1A4, podobna do A3, ale wyposażona w nowy komputerowy system kierowania ogniem, panoramiczny stabilizowany przyrząd obserwacyjny dowódcy. nowy celownik
działonowego NZP300, oraz pasywne dzienno-nocne (PZB200) przyrządy obserwacyjno-celownicze.
Image
Leopard 1A2
Oprócz wvmienionvch typów czołgu Leopard 1 w niektórych armiach znajdują się czołgi, których wyposażenie różni sić nieco od opisanych modeli niemieckich.
Np. wersja belgijska charakteryzuje się nowym systemem kierowania ogniem SABCA (m.in. z układem zgrywania osi armaty z osią celownika), a wozy australijskie wzbogacono o zestaw tropikalny ułatwiający eksploatację w specyficznych
warunkach klimatycznych tego kraju.


Google Ads
Wiadomości Wprost
Tani hosting
Profesjonalny hosting
Serwery dedykowane
Servery VPS
Tani hosting www

Google PageRank™

© 2008 Zechmann for Pancerni.net. All rights reserved.